Daudz pētīta literatūra, novērota kaimiņu rīcība, un tas viss, lai saprastu, kā pareizi pavairot zemenes ar ūsām.
Izmēģināts daudz metožu, trāpīts pa ķibelēm. Palikušas tikai 3 pavairošanas metodes. Manuprāt, labāk ir darīt šādi. Es dalos savā pieredzē.
Ko darīt ar zemeņu ūsām?
Viss ir atkarīgs no tā, kādam nolūkam tās ir vajadzīgas – pavairošanai vai ražas saglabāšanai.
Vai nu ūsas, vai ogas.
Ja vēlaties ievākt lielu zemeņu ražu un tajā pašā laikā īsti necenšaties iegūt jaunu dārza zemeņu plantāciju, jābūt divām dobēm.
Augļu dobē ūsas jānovāc nekavējoties, tiklīdz tās parādās. Uz mātes dobes – atstājiet ūsas, bet nogrieziet ziedu kātiņus. Kad jaunās ūsas iesakņosies, no tām atkal izveidosies ūsas. Šeit tie jau izskatās pēc apstākļiem – ja nepieciešams, noņemiet.
Priekšrocības. Asni labi attīstās, uz spēcīgiem krūmiem nobriest raža. Krūmiem ir vieglāk: vieni rūpējas par ogu nogatavošanos, citi savu enerģiju vērš uz ūsu attīstību.
Trūkumi. Grūti kopt divas dobes. Jāizdod vairāk pūļu, ūdens un mēslojuma. Jā, un ir nepieciešama papildu platība, ne katrs saimnieks to var atļauties.
Piebilde uz malas! Daudzi dārzkopji ik gadu atstāj ūsas tieši uz dobes ar augļus nesošām zemenēm. Un pamato to ar nepieciešamību iegūt stādus pavairošanai. Skaidrs, ka pēc 3-4 gadiem augļus nesošie krūmi noveco un tie ir jānomaina ar jauniem stādiem. Bet audzēt uz vienas dobes vīteņaugus un pieaugušus augus – nav lietderīgi. Labāk, ja ir 2 dobes – ar jauno un veco paaudzi.
Ūsu stādīšana atsevišķos podiņos
Visbiežāk jautājumu par ūsas dadzīšiem audzētāji risina kardināli – stāda tos 500 ml krūzītēs un pārvieto ēnā, siltumnīcā. Tā ir taisnība. Kāpēc mazuļiem ir jābūt saulē? Vislabāk šo siltumnīcu aizēnot un uzstādīt miglotāju. Sakņu ūsām nav piemērots apsmidzināšanas process.
Lasi arī: Reizi 100 gados: 6.jūlijā ir gaidāms ļoti supermēness, kuram mūsu senči piedāvāja īpašas spējas!
Uzmanību! Visspēcīgākais un visattīstītākais stādiņš ir tas, kas no mātes krūma tiek ņemts pirmais.
Šādas ūsas saņem maksimālu uzturvielu daudzumu, jo tās atrodas blakus mātes augam. Tiem ir ātrāk augoša sakņu sistēma, tie ātrāk iesakņojas. Ja jūs stādāt ūsiņus jūlijā, tad līdz ziemai tās kļūst par pilnvērtīgiem krūmiem ar labi attīstītu sakņu sistēmu un lapotni.
Trūkumi. Pārstādīšana karstumā var beigties ar stādu bojāeju. Izvairīties no problēmām palīdzēs ēnošana, savlaicīga laistīšana un pietiekams gaisa mitrums.
Turklāt stādi ir jābaro. Galu galā tas jau ir atdalīts no mātes auga un nevar pilnībā nodrošināt sevi ar nepieciešamajām barības vielām. Pārtraucot šo plāno pavedienu, dārznieka pienākums ir nodrošināt augam apmierinošus apstākļus, citādi neko labu nevar iegūt.
Priekšrocības. Ūsu stādīšana ļauj ne tikai īsā laikā iegūt pieaugušus augus. Labi attīstījušos jaunos augus var bez bažām pārvietot uz jaunu vietu ar zemes gabalu. Pat pārstādot septembrī, augi paspēs iesakņoties un ziemā neaiziet bojā.
Bet vissvarīgākais ir tas, ka uz krūmiem veidosies ziedu pumpuri. Tas nozīmē, ka nākamajā sezonā jaunie krūmi būs pilnībā auglīgi. Vēlāk stādot, augiem nav laika veidot ziedpumpurus.
Šķir otru lapu, lai lasītu tālāk un uzzinātu trešo – manuprāt labāko metodi
Tevi noteikti interesēs
- 4 zvaigžņu zīmēm, iespējams, piepildīsies sapņi 2025. gada janvārīby Gunta Berga
- Šādi gatavotu zivi nebūsiet ēduši – viss garšas noslēpums ir īpašajā apvalkā, kurš saglabās filejas sulīgumuby Oskars Andersons
- Garšīgākās kotletes no PSRS laikiem, kuras kādreiz pasniedza katrā ēdnīcā – viss triks ir kotletes iekšpusēby Oskars Andersons